Ürünlerimiz

Mandalina Çeşitleri ve Sezon Bilgileri

SATSUMA


Son yıllarda Satsuma grubuna ait Okitsu çeşidi de Türkiye'de ve özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Meyveler oldukça büyük ve yassıdır. Çekirdeksiz olup, kabuk kolayca soyulur ve şekerli bir mandarin türüdür. Dayanıklı bir çeşit olup, Owariden 3-5 hafta daha erkencidir. Türkiye'de yetiştirilen Satsumaların çoğu Owari grubuna aittir.

Türkiye'de üretimi en çok yapılan ve ihracat için başlıca mandarin çeşididir. Özellikle Ege bölgesinde üretilir. Meyve kabuğu hasat döneminde sarı-portakal renginde ve hafif pürüzlüdür; kalınlığı 3.37 mm'dir. Olgunlaşma döneminden sonra kabuğun etten ayrılması kolaylaşır. Meyveleri basık şekillidir, küçük orta boydadır ve çekirdeksiz sayılır. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Tat, koku ve kalitesi yüksek bir çeşittir. Olgunluk döneminde, usare miktarı % 43,90'dır. Depolamaya ve taşımaya elverişlidir. Pazara sunum dönemi: Ekim ayı ortasından aralık sonuna kadar.


MİNNEOLA


1980'li yıllardan sonra, özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde en fazla yayılan bir Tanjelo çeşididir. Meyveleri oldukça büyük ve armudi bir görüntüye sahiptir, sap kısmında belirgin boyunludur ve az çekirdeklidir. Meyve kabuğu hasat döneminde koyu-portakal renkli, parlak ve düzgündür; kalınlığı 3.62 mm'dir.

Kabuk meyve etine orta derecede bağlıdır. Meyve eti portakal renginde, yumuşak, sulu, lezzetli, aromalı ve hafif ekşidir. Olgunluk döneminde, usare miktarı % 45.77'dir. Taşımaya ve depolamaya elverişlidir. Orta mevsim çeşididir. Pazara sunum dönemi: Ocak-mart

Menşei : ABD
Saptama Yılı : 1931
Meyve Kabuğu : Koyu kırmızı portakal rengi, parlak, düzgün
Meyve Eti : Portakal rengi, yumuşak, sulu
Meyve Şekli : Hafif uzun, sap kısmında belirgin boyunludur.
Meyve Çapı : 50 mm


FREMONT


Bu çeşit yalnızca Türkiye'de, özellikle Adana-Mersin bölgesinde yetiştirilmektedir ve ihracat için Orta Doğu ülkelerine yönelik bir mandalina türüdür. Meyveleri yuvarlak ve küçüktür. Meyve kabuğu hasat döneminde koyu kırmızı-portakal renkli, parlak ve düzgündür; kalınlığı 3. mm'dir. Kabuk meyve etine sıkı bağlıdır. Kolayca puflaşma görülmez. Meyve eti koyu portakal renkli, yumuşak ve lezzetlidir.

Olgunluk döneminde, usare miktarı % 43.87'dir. Meyve başına 11.38 adet çekirdek düşmektedir. Çok çekirdekli olmasına rağmen, albenisinin yüksek olması, meyve suyunun çok tatlı ve etinin lezzetli olmasında dolayı çok beğenilen bir mandalina çeşididir. Olgunluk ilerleyince kalite pek bozulmaz. Taşımaya ve depolamaya elverişlidir Pazara sunum dönemi :Aralık - şubat

Menşei : ADB
Saptama Yılı : 1964
Meyve Kabuğu : Koyu kırmızı renkli, parlak, pürüzsüz